Blog

Počet Z-BOXů v ČR dosáhl již 1 000 kusů

3. 8. 2021 11:03

Zásilkovna instalovala v ČR již 1 000 Z-BOXů a má tak nejhustší síť samooblsužných výdejních boxů v České republice. Do konce roku jich plánuje v České republice instalovat celkem 2 500. Z-BOXy jsou bezdotyková soběstačná výdejní místa napájena solárním panelem a ovládaná přes mobilní aplikaci Zásilkovna. Fungování a ovládání Z-BOXů je unikátní, nikdo jiný v Česku výdejní boxy na podobném principu nepoužívá.

„Je neuvěřitelné, že od prvního instalovaného Z-BOXu neuběhl ještě ani rok a dnes jich v Česku stojí již 1 000! Máme velikou radost, s jak velkou oblibou se naše Z-BOXy setkávají,” říká zakladatelka Zásilkovny a CEO Packeta Group Simona Kijonková. „Na trhu je dnes řada firem nabízející různou formu výdejních boxů především pro vlastní potřeby. Naše filozofie je zajistit zákazníkům přepravu zboží z více než 30 000 e-shopů, Z-BOXy tedy neslouží pouze k distribuci zboží od jednoho obchodu. V praxi to znamená, že například obyvatel města či vesnice si přes Zásilkovnu do Z-BOXu může poslat zboží v podstatě z jakéhokoliv internetového obchodu v této zemi. Ještě letos plánujeme pro zákazníka spustit další zásadní službu s velkou přidanou hodnotou, a to je možnost podání zásilek přímo na Z-BOXu. Zpřístupníme tak možnost podání zásilky i z malých obcí, kde se Z-BOXy již nachází a kde je plánujeme v budoucnu instalovat,“ dodává.

Do konce roku plánuje Zásilkovna rozšířit síť Z-BOXů o dalších 1500 v ČR, čímž se dostane na kapacitu 80 000 zásilek za den. Z-BOXy již nyní fungují také na Slovensku, kde jich je přes 70. I zde dojde do konce roku k významnému navýšení jejich počtů. V letošním roce chce Zásilkovna začít s rozšiřováním Z-BOXů také do svých dalších entit, například do Maďarska.

Z-BOXy mohou fungovat v podstatě kdekoliv, protože ke svému provozu potřebují pouze slunné místo, neboť jsou napájeny solárním panelem. Jsou umístěny třeba na parkovištích, autobusových zastávkách či na náměstích, ale stojí například i v areálu jaderných elektráren Temelín a Dukovany, v Nemocnicích Mladá Boleslav a Šumperk, před Univerzitou v Hradci Králové nebo v řadě obchodních centrech. Mezi konkrétní partnery, se kterými Zásilkovna na instalaci Z-BOXů spolupracuje, patří například jeden z největších obchodních řetězců v České republice, společnost Lidl, největší tuzemský vlastník nemovitostí CPI Property Group nebo jedna z největších developerských skupin FINEP HOLDING.

„Dokážeme rychle vyhodnotit, jak moc jsou konkrétní Z-BOXy vytížené, a posílit pak místo zřízením dalšího Z-BOXu v blízkém okolí. Případně díky modulárnosti umíme přidat další sloupce a navýšit tak kapacitu stávajícího Z-BOXu.”
Simona Kijonková
Simona Kijonková
CEO skupiny Packeta a zakladatelka a spolumajitelka Zásilkovny​

Pro zákazníky fungují Z-BOXy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jakmile řidič doručí zásilku do Z-BOXu, obdrží zákazník informační e-mail, SMS zprávu a notifikaci do mobilní aplikace Zásilkovna. V této chvíli je pak možné si zásilku vyzvednout. K obsluze stačí mít na chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna a zapnutý bluetooth. Při příchodu k Z-BOXu se aplikace pomocí bluetooth sama automaticky spáruje a otevře schránku s danou zásilkou. Za doručení zásilky se platí online – včetně platby na dobírku. Manipulace se zásilkami je v řádu vteřin, a to jak při procesu umísťování jednotlivých zásilek do Z-BOXu zaměstnancem Zásilkovny, tak i během výdeje zákazníkovi.   

Kam dál? Vše, co jste kdy o Z-BOXech chtěli vědět, vám prozradí v rozhovoru Jan Mrózek, Technology Project Manager Z-BOXů.


Sdílet:

Rubriky