Blog

Seznamte se s PackManem, naším unikátním robotem na třídění zásilek

25. 10. 2021 13:36

Bond, James Bond. Man, PackMan. Dámy a pánové, dovolte nám představit unikátní robotické řešení pro třídění zásilek na našich depech, které využíváme jako první firma v celé Evropě. Tam, kde ostatní společnosti používají pásy, pošleme my malé, ale velmi šikovné roboty. Ty zvládnou roztřídit až 10 000 zásilek za hodinu a zvýší tak rychlost třídění o 50 %.

PackMani jsou AGV vozíky, které uvezou zásilky s hmotností až 15 kilogramů a rozměry až 40 x 40 x 50 centimetrů. Roboti dokážou jezdit a třídit zásilky na jedno nabití dvě hodiny a nabíjí se pouhých 10 minut. Oproti dosavadnímu systému, kdy zásilky třídili lidé, dokážou roboti za hodinu odbavit a roztřídit více než 10 000 zásilek, což je dvojnásobek ve srovnání se stávajícím režimem. Ke svému provozu roboti potřebují lidskou sílu, jelikož zaměstnanec musí načíst zásilku do elektronické čtečky, aby robot poznal, kam má zásilku zavést. Následně člověk zásilku na robota naloží a PackMan ji doveze do příslušného shozu. PackMani tak pracovníkům depa umožní, aby se věnovali práci, ve které jsou lepší než roboti. Investice do PackManů a okolní infrastruktury se pohybuje zatím v řádech desítek milionů korun.

„Robotika nabízí v našem oboru rozsáhlé možnosti využití. Jsem velmi potěšena, že se mi podařilo myšlenku robotizace našich procesů před časem uvnitř ve firmě prosadit a postavit naprosto skvělý vědecký tým, se kterým jsme projekt robotických třídiček po zhruba roce dotáhli až do fáze praktického využití. Zásilkovna tím opět potvrzuje roli technologického lídra a inovátora,“ říká Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO skupiny Packeta. „Hledali jsme řešení, které bude při rychlém růstu Packety rychle škálovatelné, tedy jednoduše rozebíratelné a přenosné. Tyto požadavky PackMani splňují. Když budeme potřebovat, můžeme je převézt z jednoho depa na jiné a posílit tam provoz. Naším cílem není zcela nahradit lidskou sílu, PackMani mají kolegům a kolegyním na našich depech především usnadnit jejich práci. Je to produkt, který můžeme jednoduše škálovat a zároveň nám jedno robodepo umožní odbavit více než deset tisíc zásilek za hodinu. Robodep můžeme v rámci jednoho depa postavit hned několik.”

„PackMan dokáže na jedno nabití jezdit až dvě hodiny, ale nabíjí se pouhých 10 minut. Vydrží až 10 000 nabíjecích cyklů, takže má skutečně dlouhou životnost. Kromě toho mají roboti i skvěle vyřešené navigování — jezdí po speciálních podložkách s čipy, přes které jsou navigováni směrem k centrálnímu systému řízení. Zásadní pro nás byla také velmi dobrá kvalita materiálu a koleček.
Tomáš Dort
Ředitel projektu robotizace dep

„Téma automatizace a robotizace na depech rezonuje v naší skupině Packeta zhruba tři roky. Je to ale velmi složité zavést do praxe. Protože systém třídění čistě lidskou silou, kterou jsme disponovali doposud, funguje skvěle, a potřebovali jsme tak dobře propojit lidskou sílu s tou robotickou. Do projektu jsme se intenzivně pustili přibližně před rokem. Dnes robot zatím neumí vážit a skenovat, a právě v další fázi pak začneme řešit, jak obohatit naše třídící molo o skener, váhu a kameru, abychom procesy v maximální možné míře zautomatizovali. Plánujeme, že v budoucnu budeme robotizovat i věci kolem PackMana. Tedy aby typově odlišný robot mohl vozit i klece, případně nakládat zásilky. Ale to se bavíme o budoucnosti za několik let,” uvádí Tomáš Dort, ředitel projektu robotizace dep Zásilkovny.

25. října 2021 proběhla na depu v Praze-Hostivaři tisková konference, na které jsme naše robotické řešení slavnostně představili široké veřejnosti.

Kam dál? Přečtěte si o tom, jak plánujeme v provozu využívat vodíkové technologie.


Sdílet:

Rubriky