Podrobnější informace o phishing praktikách

Neskoč na špek!
Podvodné SMS

PŘÍBĚH Z PRAXE

Pojem phishing znám, četla jsem o všech těch případech. A stejně jsem se nechala nachytat! Přišla mi zpráva, že je s mojí zásilkou něco v nepořádku ať kliknu na odkaz a zaplatím. No, tak jsem klikla a zaplatila — přitom ten odkaz byl evidentně nonsense! A to jsem si myslela jak mám ty internety v malíku ... nenechte se napálit jako já!

Tereza L.
28 let

Podvodné SMS

Společnost Zásilkovna s.r.o. informuje zákazníky vždy v rámci oficiálního mobilního čísla, kde se v poli odesílatele automaticky zobrazí Zásilkovna.

Na neznámé a podezřelé SMS doporučujeme nereagovat a raději je rovnou smazat.

Upozornění dejte si pozor

Příklady podvodných telefonních čísel odesílatelů a odkazů v SMS

  • 9996238

  • http://exanaj.com/kQlJ4Ri

  • http://bit.do/fSGmg

  • http://online-bbva.info/cz/cz/

Ukázky podvodných SMS

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

5 věcí, na které
si dát v online
vodách pozor

Podezřelá SMS potvrzení platby

Došla vám SMS pro potvrzení platby, kterou jste nezadali? To jasně smrdí jako podvod! O to víc, když zpráva obsahuje nekompatibilní a divné znaky, třeba otazníky místo vybraných písmen.

Lámavá čeština

Jasně, SMS zprávy jsou bez diakritiky, ale kostrbatá slova nebo automatický překlad hravě naznačí, že tady něco nehraje... Neklikejte na linky z takových zpráv a ověřte odesílatele.

Pošlete SMS a vyhrajte milion!

“Napište zprávu ve tvaru SOUTEZ VAS EMAIL VAS TELEFON a odešlete na číslo...” Pozor na tyto SMSky a soutěže, které po vás chtějí zaslání osobních, natož pak platebních údajů.

Pozor na transakční kódy

Podvodníci odešlou SMS s falešným transkačním kódem a s výzvou o přeposlání zprávy. Jedno velké pozor! SMS s těmito kódy nikdy nikomu nepřeposílejte.

Používejte selský rozum

Plavat v online vodách se zdá složité, ale záchranným kruhem je ověřování. Použijte vyhledávače, hledejte informace, zjišťujte — a to vždy před otevřením podivných zpráv. Pak už totiž může být pozdě...

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Třeba mailem, whatsappem nebo na instáči. Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Nejčastější pasti podvodníku

Jak vypadají podvodné webovky či e-maily. Připravili jsme si pro vás podrobnější stránky, kde naleznete i aktuální podvodné odkazy, či telefonní čísla.

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.