Podrobnější informace o phishing praktikách

Neskoč na špek!
Podvodné SMS

PŘÍBĚH Z PRAXE

Pojem phishing znám, četla jsem o všech těch případech. A stejně jsem se nechala nachytat! Přišla mi zpráva, že je s mojí zásilkou něco v nepořádku ať kliknu na odkaz a zaplatím. No, tak jsem klikla a zaplatila — přitom ten odkaz byl evidentně nonsense! A to jsem si myslela jak mám ty internety v malíku ... nenechte se napálit jako já!

Tereza L.
28 let

Podvodné SMS

Společnost Zásilkovna s.r.o. informuje zákazníky vždy v rámci oficiálního mobilního čísla, kde se v poli odesílatele automaticky zobrazí Zásilkovna.

Na neznámé a podezřelé SMS doporučujeme nereagovat a raději je rovnou smazat.

Upozornění dejte si pozor

Příklady podvodných telefonních čísel odesílatelů a odkazů v SMS

  • 9996238

  • http://exanaj.com/kQlJ4Ri

  • http://bit.do/fSGmg

  • http://online-bbva.info/cz/cz/

5 věcí, na které
si dát v online
vodách pozor

Podezřelá SMS potvrzení platby

Došla vám SMS pro potvrzení platby, kterou jste nezadali? To jasně smrdí jako podvod! O to víc, když zpráva obsahuje nekompatibilní a divné znaky, třeba otazníky místo vybraných písmen.

Lámavá čeština

Jasně, SMS zprávy jsou bez diakritiky, ale kostrbatá slova nebo automatický překlad hravě naznačí, že tady něco nehraje... Neklikejte na linky z takových zpráv a ověřte odesílatele.

Pošlete SMS a vyhrajte milion!

“Napište zprávu ve tvaru SOUTEZ VAS EMAIL VAS TELEFON a odešlete na číslo...” Pozor na tyto SMSky a soutěže, které po vás chtějí zaslání osobních, natož pak platebních údajů.

Pozor na transakční kódy

Podvodníci odešlou SMS s falešným transkačním kódem a s výzvou o přeposlání zprávy. Jedno velké pozor! SMS s těmito kódy nikdy nikomu nepřeposílejte.

Používejte selský rozum

Plavat v online vodách se zdá složité, ale záchranným kruhem je ověřování. Použijte vyhledávače, hledejte informace, zjišťujte — a to vždy před otevřením podivných zpráv. Pak už totiž může být pozdě...

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Třeba mailem, whatsappem nebo na instáči. Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Nejčastější pasti podvodníku

Jak vypadají podvodné webovky či e-maily. Připravili jsme si pro vás podrobnější stránky, kde naleznete i aktuální podvodné odkazy, či telefonní čísla.

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.