Podrobnější informace o phishing praktikách

Neskoč na špek!
Podvodné e-maily

PŘÍBĚH Z PRAXE

Došel mi e-mail od Zásilkovny, že se mi z kreditky nestrhly peníze za přepravu balíčku a ať zaplatím znovu přes odkaz. Byl jsem rád, že mi dali vědět. A pak mi z účtu zmizelo několik tisíc. Mail totiž vůbec neposlala Zásilkovna, odesílatelem byl nějaký cizí server. Ale to jsem zjistil, až když jsem to řešil s policií. Chybami se člověk učí, ale tahle byla fakt drahá!

Libor H.
52 let

Podvodné e-maily

Společnost Zásilkovna s.r.o. informuje zákazníky jen a pouze prostřednictvím svých oficiálních e-mailových adres. Vždy jsou zakončené označením společnosti @zasilkovna.cz, @packeta.com nebo derivátem příslušné zahraniční pobočky (SKHUDEROPL), pokud posíláte nebo čekáte zásilku ze zahraničí. Ostatní e-mailové adresy nejsou oficiálními adresami.

Upozornění Znění adresy

Příklady podvodných e-mailů

  • support.zasilkovna@equamika.com

  • ticket@orepasscg.com

  • zasilovna@institutomarketing.net

  • orders@purplecrest.co

  • info@nikolopolan.com

  • orepasscg@orepasscg.com

Ukázky podvodných e-mailů

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

4 věcí, na které
si dát v online
vodách pozor

Nedůvěryhodný odesílatel e-mailu

...třeba orders@purplrcrest.co. V e-mailu podvodník využije logo, název či barvy Zásilkovny, aby ve vás vzbudil důvěru. Pamatujte, že e-maily od nás chodí vždy z mailové adresy s koncovkou @zasilkovna.cz, @packeta.com nebo derivátu příslušné zahraniční pobočky jako například @packeta.de.

Pozor na přílohy v e-mailu

Neotevírejte přílohy mailu z prapodivných adres a od odesílatelů, kterým nedůvěřujete. Může dojít k ohrožení vašeho počítače a k nabourání bezpečnosti.

Podezřelé odkazy

E-mail od podivuhodného odesílatele, který vás vyzývá ke kliknutí na odkaz či poslání peněz, nevěstí nic dobrého. Jak říkáme: "Dvakrát prověřuj, jednou plat'!"

Vyvolání pocitu naléhavosti

“Pokud ihned nekliknete na odkaz níže, zásilku nedoručíme a vrátíme vám ji zpět. KLIKNĚTE NYNÍ!” I takhle může znít e-mail od podvodníka, jehož cílem je jediné: vyvolat ve vás paniku a vylákat koruny z vaší kapsy.

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Třeba mailem, whatsappem nebo na instáči. Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Nejčastější pasti podvodníku

Jak vypadají podvodné stránky či sms. Připravili jsme si pro vás podrobnější stránky, kde naleznete i aktuální podvodné odkazy, či telefonní čísla

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.