PODROBNĚJŠÍ INFORMACE O PHISHING PRAKTIKÁCH

Neskoč na špek!
Crawling dat

PŘÍBĚH Z PRAXE

Hledala jsem, jestli má mezi svátky otevřeno naše výdejní místo v Kralupech. Vyhledalo mi to web s pobočkami Zásilkovny, kde jsem se dočetla, že ano. Tak jsem si na pobočku nechala poslat zásilku, no a bylo zavřeno, že jo. Volala jsem do Zásilkovny na infolinku a ti mi řekli, že jsem koukala na cizí web, kde jsou kradená a neaktuální data. Podvodníci, tidleti kopírovači webů!

Jarka V
Jarka V.
61 let

Crawling dat

S crawlingem neboli zneužitím našich dat se Zásilkovna setkává často: útočníci zkopírují naše data (např. údaje o výdejních místech) a využijí je jako stavební kámen pro podvodnou stránku.

Uživatelé pak při hledání výdejních míst prostřednictvím vyhledávače narazí na tento podvodný web, kde jsou však data, za které Zásilkovna nenese zodpovědnost a nemůže je ohlídat.

Upozorňujeme, že crawling dat je podvodné jednání jako každé jiné a každý, kdo se o podobný počin pokusí, se vystavuje právní odpovědnosti.

Upozornění dejte si pozor

Příklady podvodných stránek využívajících zkopírovaná data

  • https://zasilkovnapobocky.cz/

  • https://zasilkovnapobocky.cz/praha-15-hostivar-plukovnika-mraze-zasilkovna-kety/

Ukázky crawlingu dat

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

Podívejte se na nejčastější případy podvodných jednání. Jak mohou vypadat pasti podvodníků?

5 věcí, na které
si dát v online
vodách pozor

Oficiální doména www.zasilkovna.cz

Ať už budete řešit cokoliv, co se týče Zásilkovny, vždy si oveřte, zda jste na správné doméně. Jakýkoliv jiný znak či písmo v URL adrese znamená, že je něco špatně. Zásilkovna je jen jedna!

Reklama na cizí produkty

Cílem crawlerů dat je většinou zisk. Proto na stránky zneužívající cizí data umisťují spoustu reklamních bannerů a lákavých reklam. A z každého vaše kliknutí na ně se jim sypou korunky...

Jen červená to může být

Snažíme se, abyste naše červeně zářící stránky poznali na první dobrou. Proto pokud bude navštívená stránka třeba modrá či fialová, může vám to napovědět, že nejde o oficiální web Zásilkovny.

Monotematicky zaměřený web

Weby postavené na crawlingu dat většinou obsahují jen část informací z původní stránky. V případě Zásilkovny jde často o data týkající se výdejních míst - nic dalšího na kopírovaných podvodných webech nenajdete.

Neaktuální data

Útočníci většinou stáhnou cizí data jednorázově a poté je již neaktualizují. Proto na stránkách s jinou doménou než zasilkovna.cz můžete najít zastaralá a neaktuální data.

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Třeba mailem, whatsappem nebo na instáči. Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Další pasti podvodníků

Jak vypadají podvodné stránky či SMS? Připravili jsme pro vás podrobnější seznámení i s konkrétními ukázkami nástrah útočníků, kteří se vás snaží nachytat.

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.