Bezpečnost a ochrana dat
Neskočte podvodníkům na špek!

Nenechte se ve vodách internetu nachytat podvodnými “rybáři”, jejichž úlovkem se mají stát vaše finance. V poslední době evidujeme časté útoky podvodníků, kteří využívají jméno naší společnosti. Pojďte s námi prozkoumat jejich nekalé taktiky a zjistit, na co si dát pozor.

Příběh z praxe

Vysněnou televizi jsem hledal snad několik měsíců, ale vždycky mě odradila cena. A pak najednou e-shop, kde byla za třetinu. Okamžitě jsem to bral. Jenže telka nejenže nedorazila, ale ještě mi zmizelo z účtu skoro 40 000 Kč. Radím vám dobře, prověřujte si obchody, kde nakoupíte.

Jenda M.
52 let

Definice

Phishing neboli rybaření

Phishing neboli hezky česky “rybaření” jsou útoky v online vodách, prostřednictvím nichž vám mohou neznámí pachatelé způsobit nemalé finanční škody. Útočníci se často snaží dostat oběť pod tlak, aby neměla čas přemýšlet a kontrolovat si zaslané informace a poskytnula požadovaná data. Často přitom využívají logo Zásilkovny či falešné webové stránky nebo podvodné e-mailové adresy zneužívající jméno Zásilkovny. Chceme vás ochránit před phishingovými útoky, a proto vám přinášíme přehled nejčastějších taktik podvodníků. Aby vaše finance zůstaly v bezpečí!

Ověření věrohodnosti stránky

NÁVOD: Jak neskočit podvodníkům na špek

1. podvodná PLATBA

Podvodné platební brány často používají zkomoleniny jmen společností jako Zásilkovna, aby z vás vylákali peníze. Viz příklady vlevo typu: htttps://zasilkovna-cz.order5702
Pamatujte: jako Zásilkovna po vás nikdy nebudeme chtít peníze skrz pochybné internetové odkazy, facebookové chaty a bazary. Online platbu za odeslání zásilky zaplatíte VŽDY bezpečně jen v Zásilkovna appce nebo offline viz případy níže!


Zlatým pravidlem je, podezřelé odkazy z e-mailů a SMSek, které přijdou z neznámých adres a čísel nikdy neotvírat a už vůbec zde nevyplňovat citlivé či platební údaje.

1. správná PLATBA

Nejdůležitější pravidlo!:

Pro online platbu za naše služby používejte POUZE naší aplikaci. Je to jediný oficiální a bezpečný způsob.

Oficiální a bezpečné způsoby plateb u Zásilkovny - 2 typy:

ONLINE: za odeslání zásilky v případě odesílatele přes platební bránu v naší mobilní aplikaci

OFFLINE: za dobírku za zásilku v případě příjemce. Dobírku lze uhradit 1. v mobilní aplikaci Zásilkovna, 2. na výdejním místě (přes terminál kartou či mobilem, anebo hotově), 3. u našeho řidiče, který vám zásilku doručuje na adresu (přes terminál kartou či mobilem, anebo hotově).

2. podvodná ZPRÁVA

V poslední době dochází k výraznému nárůstu podvodných zpráv. Tyto zprávy často připomínají doručovací společnosti (např. Zásilkovnu) nebo vaši banku, nebo vás lákají k získání výhry a podobně. Společný cíl je jasný - získat od vás informace o vaší platební kartě, internetovém bankovnictví či jiné citlivé informace. 

Na další příklady podvodů se můžete podívat ZDE.

2. správná ZPRÁVA

NIKDY, ale opravdu NIKDY, po vás nebudeme požadovat platbu přes SMS.

Jako Zásilkovna vám posíláme pouze obecné informace o doručení zásilky prostřednictvím SMS, takže si vždy ověřte, že očekáváte zásilku a zkontrolujte to na našich oficiálních stránkách (tracking.packeta.com). Pokud jste nic neobjednali nebo vám nikdo z vašich blízkých nic neposlal, neklikejte na podezřelé odkazy.

3. podvodný E-MAIL

Prodáváte zboží na bazarech nebo marketplacech? Ozval se vám zájemce s tím, že vám peníze za zboží pošle platbou přes Zásilkovnu? A navíc bude vyžadovat vaši e-mailovou adresu? Je to podvod.

Přišel vám e-mail? Všímejte si jména a e-mailové adresy odesílatele. Podvodné e-maily se často snaží napodobit pravého odesílatele zkomoleninami viž příklad vlevo: zasilkovna@post-deliv.live.

Na konkrétní příklady se můžete podívat ZDE.

3. správný E-MAIL

Správné e-maily jsou vždy jsou zakončené označením společnosti @zasilkovna.cz/@packeta.com

Oficiální e-mailové adresy jsou vždy zakončené označením společnosti @zasilkovna.cz, nebo derivátem příslušné zahraniční pobočky (SK, HU, DE, RO, PL), pokud posíláte nebo čekáte zásilku ze zahraničí. Ostatní e-mailové adresy nejsou oficiálními adresami.

Pamatuj! tracking.packeta.com = správný trasovací link

Každodenní nástrahy

Spolu to zvládneme!

My v Zásilkovně dbáme na maximální bezpečnost našich systémů. Ale na to, abychom utnuli tipec všem podvodníkům, jsme malí páni. Proto potřebuje vaši spolupráci. Tady se dozvíte, na co si kde dát pozor.

Nákup v online bazaru

Ověření e-shopu

Veřejné Wi-Fi sítě

Podvodné SMS

Zabezpečené heslo

Zneužívání dat

Nákup
na online bazaru

Nikdy nesdělujte údaje k platební kartě
  • Vyžaduje po vás prodávající údaje z vaší kreditní karty?

  • Poslal vám prodávající pochybný odkaz s tím, ať na něj kliknete a zaplatíte?

  • Žádá vás kupující o platbu přes podezřelou platební bránu využívající jméno Zásilkovny (např. zasilkovna-cz.legaltransfer.store)?

Pokud na kteroukoliv z otázek odpovídáte ANO, pozor! Pravděpodobně jde o nekalé praktiky podvodníků.

Podívejte se na naše ukázky podvodného jednání.

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Nejčastější pasti podvodníků

Jak vypadají podvodné e-maily, webové stránky či sms. Připravili jsme si pro vás podrobnější stránky, kde naleznete i aktuální podvodné odkazy, či telefonní čísla

Vyzkoušejte si boj proti rybaření!

Připravili jsme si pro vás kvíz, který prověří, jak obstojíte v hrůzostrašných vodách internetových podvodníků. Co jste si z tohoto webu zapamatovali?

Otázky a odpovědi

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.