Bezpečnost a ochrana dat
Neskoč podvodníkům na špek!

Nenechte se ve vodách internetu nachytat podvodnými “rybáři”, jejichž úlovkem se mají stát vaše finance. V poslední době evidujeme časté útoky podvodníků, kteří využívají jméno naší společnosti. Pojďte s námi prozkoumat jejich nekalé taktiky a zjistit, na co si dát pozor.

Příběh z praxe

Vysněnou televizi jsem hledal snad několik měsíců, ale vždycky mě odradila cena. A pak najednou e-shop, kde byla za třetinu. Okamžitě jsem to bral. Jenže telka nejenže nedorazila, ale ještě mi zmizelo z účtu skoro 40 000 Kč. Radím vám dobře, prověřujte si obchody, kde nakoupíte.

Jenda M.
52 let

Definice

Phishing neboli rybaření

Phishing neboli hezky česky “rybaření” jsou útoky v online vodách, prostřednictvím nichž vám mohou neznámí pachatelé způsobit nemalé finanční škody. Často přitom využívají logo Zásilkovny či falešné webové stránky nebo podvodné e-mailové adresy zneužívající jméno Zásilkovny. Chceme vás ochránit před phishingovými útoky, a proto vám přinášíme přehled nejčastějších taktik podvodníků. Aby vaše finance zůstaly v bezpečí!

Ověření věrohodnosti stránky

NÁVOD: Jak neskočit podvodníkům na špek

1. Svatá dvojice: Zámek + https

Jakmile zadáte do adresního řádku nebo otevřete adresu, ujistěte se, že obsahuje dva důležité parametry:

Ikonku zámečku v odkazovém poli: ta je jedním ze znaků, který nám říká, že je web zabezpečen.

https:// s písmenem s na konci: u této divoké ajťácké zkratky hraje “esko” prim, protože neznamená nic jiného, než zkratku slova SECURE, tedy BEZPEČNÁ. Proto z adresy http://, kde písmeno s a tedy zabezpečení chybí, utíkejte rychle pryč.

P. S. Pokud “esko” v adresním řádku nevidíte, zkuste na něj ještě dvakrát poklepat myší. Zobrazí se vám okno s informací, zda je stránka zabezpečená, anebo ne.

2. Platný SSL certifikát

Zní to složitě, ale není. SSL certifikát je dalším znakem bezpečnosti webu. Jak zjistíte, zda ho navštívená stránka má?

Certifikát zobrazíte tak, že poklepete myší v adresním řádku na symbol zámečku a pak kliknete na tlačítko „Zobrazit certifikát“.

V okně, které na vás vykoukne, uvidíte platnost certifikátu a informace o tom, kdo ho vystavil a pro koho.

3. Věrohodný vydavatel

A jsme skoro na konci naší bezpečnostní výzkumné mise! Posledním krokem už je jen zkontrolovat vydavatele certifikátu.

Pokud u certifikátu uvidíte jako vydavatele třeba Honzu Zhornídolního, mělo by vám v hlavě začít blikat varovné světýlko, že tady něco nehraje, a webu příliš nedůvěřujte.

Pokud vám přijde pofidérní žádost o platbu připomínající Zásilkovnu, vždy si ověřte, že v adresním řádku vidíte zasilkovna.cz, packeta.com nebo případně některou z našich zahraničních poboček (SK, HU, DE, RO, PL), pokud posíláte nebo čekáte zásilku ze zahraničí. Jiné domény nevyužíváme a doporučujeme vzít rychle nohy na ramena.

Zdá se vám to složité? Tak mrkněte na video!

Jedno video řekne víc než sto stran textu. Proto pro vás máme shnutí i ve formě video návodu. Stačí zhlédnutí, a hned vše bude jasnější!

Každodenní nástrahy

Spolu to zvládneme!

My v Zásilkovně dbáme na maximální bezpečnost našich systémů. Ale na to, abychom utnuli tipec všem podvodníkům, jsme malí páni. Proto potřebuje vaši spolupráci. Tady se dozvíte, na co si kde dát pozor.

Nákup v online bazaru

E-shop

Ověření e-shopu

Secure Web

Veřejné Wi-Fi sítě

Fraud SMS

Podvodné SMS

Secure Password

Zabezpečené heslo

Zneužívání dat

Nákup
na online bazaru

Nikdy nesdělujte údaje k platební kartě
  • Vyžaduje po vás prodávající údaje z vaší kreditní karty?

  • Poslal vám prodávající pochybný odkaz s tím, ať na něj kliknete a zaplatíte?

  • Žádá vás kupující o platbu přes podezřelou platební bránu využívající jméno Zásilkovny (např. zasilkovna-cz.legaltransfer.store)?

Pokud na kteroukoliv z otázek odpovídáte ANO, pozor! Pravděpodobně jde o nekalé praktiky podvodníků.

Podívejte se na naše ukázky podvodného jednání.

Sdílej a šiř

Pošli babče, dědovi, strejdovi či sdílej na sockách tento “rybníček“

Třeba mailem nebo na instáči. Sharuj důležité info na sítích, udělej si printscreeny a pošli to dál. Pomoz nám edukovat lidi, šířit osvětu a #neskocnaspek!

Nejčastější pasti podvodníku

Jak vypadají podvodné e-maily, webové stránky či sms. Připravili jsme si pro vás podrobnější stránky, kde naleznete i aktuální podvodné odkazy, či telefonní čísla

Vyzkoušejte si boj proti rybaření!

Připravili jsme si pro vás kvíz, který prověří, jak obstojíte v hrůzostrašných vodách internetových podvodníků. Co jste si z tohoto webu zapamatovali?
form

Otázky a odpovědi

Stali jste se cílem internetových rybářů?

Setkali jste se s podvodným jednáním, kdy někdo využívá neprávem logo či jméno Zásilkovny? Dejte nám o tom vědět! Společně tyto případy dokážeme eliminovat. Jsme v tom společně.